Hyppää pääsisältöön

1.9.2026

Kuva
MuseoFest 2026 -banneri, jossa päivämäärä: lauantain 14.11.2026 ja kellonaika 12-24. Kuva Jyväskylän museot
Yksi päivä, lukemattomia elämyksiä luvassa jälleen! Jyväskylän museot järjestävät MuseoFest-tapahtuman toista kertaa lauantaina 14.11.2026. Nyt julkaistu ohjelma kutsuu viettämään päivän ja illan museoiden maailmassa aina puolenyön kellonkumahdukseen saakka.

MuseoFestissä voi valita omat suosikkinsa runsaasta ohjelmasta tai antaa uteliaisuuden kuljettaa museolta toiselle. Tarjolla on harvinaisia kurkistuksia museoiden kulisseihin, opastettuja kierroksia, luentoja, työpajoja, näyttelyitä, musiikkia, museovisa ja illan päätteeksi tanssittavaa elektronista musiikkia.

Ohjelmaa on rytmitetty maksimaalisen osallistumisen mahdollistamiseksi niin, että klo 12 polkaistaan ohjelma käyntiin Ilmavoimamuseolla ja iltapäivän mittaan paikan varanneet siirtyvät Kanavuoren kätköihin. Iltapäivästä ja alkuillasta nautitaan keskusta-alueen museoiden tarjonnasta ja illan suussa suunnataan kohti Aalto2-museokeskuksen ohjelmanumeroita ja päätetään ilta tanssahdellen JKL RAVES -kollektiivin musiikin tahtiin.

Tapahtumassa ovat mukana Aalto2-museokeskus (Keski-Suomen museo ja Alvar Aalto -museo), Suomen käsityön museo, Jyväskylän taidemuseo, Jyväskylän yliopiston Tiedemuseo, Suomen Ilmavoimamuseo sekä Grafiikka- ja valokuvakeskus Ratamo.

Liput ainutlaatuiseen MuseoFest-tapahtumaan ostetaan Aalto2-museokeskuksen verkkokaupasta. Rannekkeen hinta on 28€, Museokortilla tai opiskelijakortilla 22€. MuseoFest-rannekkeella pääsee osallistumaan festivaaliohjelmaan ja tutustumaan kaikkien mukana olevien museoiden vaihtuviin ja pysyviin näyttelyihin. 

Salaisia kokoelmia, hävittäjälentokoneita ja graffititaidetta

MuseoFest tarjoaa tänäkin vuonna jälleen mahdollisuuden päästä paikkoihin, jotka eivät tavallisesti ole yleisölle avoinna. Kanavuoren kokoelmakeskuksessa Vaajakoskella järjestetään opastettuja kierroksia Jyväskylän yliopiston Avoimen tiedon keskuksen sekä Alvar Aalto -museon kokoelmatiloihin. Kierroksilla tutustutaan muun muassa yliopiston ja sen edeltäjien historiaan, valtakunnallisesti arvokkaisiin painettuihin aineistoihin sekä Alvar Aallon merkittävään huonekalu- ja esinekokoelmaan. Kierroksille mahtuu rajallinen määrä osallistujia ja niille ilmoittaudutaan ennakkoon. Paikkoja on jo varattu runsaasti, joten toimi nopeasti. 

Suomen Ilmavoimamuseossa päästään puolestaan hävittäjälentokoneiden konservoinnin äärelle. Ohjelmassa kuullaan kotimaisen VL Myrsky II -hävittäjän 13 vuotta kestäneestä restaurointiprojektista sekä tutustutaan konservointia odottavan Messerschmitt Bf 109 -hävittäjän historiaan ja tulevaisuuteen.

Jyväskylän taidemuseossa on luvassa graffitityöpaja sekä kuvataiteilija ja katukulttuurin asiantuntija Jukka Silokunnaksen luento ”Kivat värit, mutta mitä siinä lukee?” Graffitin kuvastoa ja sanastoa.

Käsillä tekemistä, huopatossuja ja taiteen taikaa

Grafiikka- ja valokuvakeskus Ratamossa voi kokeilla syväpainoprässiä taidegraafikko Naoji Ishiyaman ohjauksessa. Non stop -työpajassa syntyneen vedoksen voi halutessaan ottaa mukaansa.

Suomen käsityön museossa ohjelmassa kuullaan luennolla burleskitaiteilija Mallas Athenen kertomuksia käsitöistä burleskimaailmassa, tutustutaan huopatossujen maailmaan Huopaliike Lahtisen muotinäytöksen muodossa ja valmistetaan mehiläisvahakääreitä festarieväitä varten non stop -työpajassa. 

Hämärtyvä ilta, noitia ja museotansseja

Ilta jatkuu Aalto2-museokeskuksessa, jossa näyttelyt ovat MuseoFestin aikana avoinna klo 22 asti. Keski-Suomen museon arkeologi Noora Hemminki kertoo luennollaan Keski-Suomen alueella vaikuttaneista noidista ja tietäjistä 1600-luvulta 1900-luvun alkuun.

Päivän aikana pääsee kurkistamaan tunnelmalliseen Heiskan taiteilijakotiin. Lyhdyin valaistu, yli satavuotias taiteilijakoti avaa ovensa illan hämärtyessä, ja kävijät voivat tutustua kahden sukupolven taiteilijaperheen elämään ja kodin historiaan. Samaan aikaan nautitaan myös tarinahetkestä, jossa näyttelijä Elina Lajunen tulkitsee 13 tarinaa humaanista suunnittelusta -näyttelyn lumoavia tarinoita.

Aalto2:ssa järjestetään lisäksi Alvar Aalto -museon ja Keski-Suomen museon esinetori, jossa on mahdollisuus tehdä ainutlaatuisia löytöjä muun muassa museokäytöstä poistuneista esineistä, kirjoista, valokuvista ja arkistomateriaaleista. Illan aikana testataan tietoja myös museovisassa ja annetaan JKL.RAVES-kollektiivin dj:iden kuljettaa tunnelmaa kohti tanssilattiaa. 

Linkkiin samalla lipulla!

Illan aikana voi liikkua museosta toiseen paitsi kävellen ja pyörällä, myös maksutta linkillä. Skannaa festivaalirannekkeen QR-koodi paikallisliikenne Linkin vuoroilla (vyöhykkeet A-C) klo 11–02 välillä, ja saavut sopivasti rentoutuneena museoon. Omalla autollakin pääsee, mutta Jyväskylän keskusta-alueen museoissa on rajatusti pysäköintimahdollisuuksia. Keskustan pysäköinnistä ja parkkihallien tiedot löydät verkosta. Tuletko kauempaa? Katso vinkit Jyväskylään saapumiseen Visit Jyväskylä Regionin verkkosivuilta

Paikkamäärältään rajattuihin ohjelmiin, kuten Kanavuoren kokoelmakeskuksen kierroksille, ilmoittaudutaan erikseen. Lipun ostaneet pääsevät ilmoittautumaan rajattuihin ohjelmiin erikseen annettavan osallistumislinkin kautta.

Koko ohjelmaan voi tutustua tapahtumasivulla: aalto2.museum/tapahtuma/museofest 
Huomaathan, että museoiden normaalien aukioloajan puitteissa näyttelyihin pääsee tutustumaan myös peruspääsymaksulla ja Museokortilla, mutta muuhun festivaaliohjelmaan voi osallistua vain rannekkeella.  

Lisätiedot
Maija Talja
yhteisökoordinaattori, Keski-Suomen museo
[email protected]
p. 040 662 8116